Hospicjum


Opieka paliatywna stała się dyscypliną medyczną oraz odrębną specjalizacją zarówno lekarską jak i pielęgniarską. Jej celem nie jest dążenie do wyleczenia choroby, która zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą medyczną nie podlega leczeniu przyczynowemu, lecz poprawa jakości życia pacjenta.
Leczenie w medycynie paliatywnej ukierunkowane jest na eliminację/łagodzenie dokuczliwych objawów somatycznych choroby. Integralną częścią opieki hospicyjnej jest także wsparcie w żałobie.
Opieka nad dzieckiem
Hospicjum domowe jest formą opieki paliatywnej świadczonej w domu chorego, do którego dojeżdża zespół specjalistów. Zajmujemy się pacjentami z chorobami układu nerwowego, wadami wrodzonymi, stanami rozpoczynającymi się w okresie okołoporodowym, chorobami metabolicznymi, chorobami nowotworowymi
Opieka hospicjum domowego to dla ciężko i nieuleczalnie chorego dziecka często jedyna szansa na przebywanie poza szpitalem. Mali pacjenci, aby móc funkcjonować w domu, potrzebują pomocy specjalistycznego zespołu i sprzętu medycznego .
Alma Spei od 2008 roku świadczy opiekę paliatywno-hospicyjną dzieciom z woj. małopolskiego w ich rodzinnych domach. Towarzyszymy rodzinom od momentu zdiagnozowania nieuleczalnej choroby dziecka, w codziennym zmaganiu się z jego chorobą, poprzez moment śmierci, aż po okres żałoby po stracie dziecka. Do tej pory objęliśmy opieką ponad 230 dzieci.
Pacjentów Alma Spei odwiedza: lekarz ( planowo 2x w miesiącu), pielęgniarka (planowo 2x w tygodniu) , fizjoterapeuta i psycholog, a jeżeli rodzice wyrażą chęć, również ksiądz. Lekarz i pielęgniarka pełnią całodobowy dyżur przez 7 dni w tygodniu, aby w razie pojawienia się niepokojących objawów móc udzielić dziecku pomocy. Wszystkie zabiegi medyczne wykonywane są z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętu medycznego.
- Rozpoznano chorobę kwalifikującą do objęcia opieką paliatywną i hospicyjną dla dzieci i młodzieży (wykaz jednostek chorobowych, w których są udzielane świadczenia gwarantowane w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej zał. nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn.29.08.2009 plik PDF),
- Zakończono leczenie przyczynowe,
- Rodzice/opiekunowie mają pełną wiedzę na temat realnego stanu zdrowia dziecka,
- Rodzice i dziecko pragną być w domu,
- Zapewniona jest stała obecność w domu kompetentnego opiekuna,
- Lekarz oddziału szpitalnego lub lekarz POZ wydał skierowanie do hospicjum.
Prośby o przyjęcie dziecka pod opiekę hospicjum należy wysyłać na adres mailowy: lekarz@almaspei.pl. W razie pytań proszę dzwonić pod nr 666 722 753.
W mailu powinny się znaleźć następujące informacje:
- imię i nazwisko dziecka oraz rodziców lub opiekunów prawnych dziecka,
- wiek dziecka,
- miejsce zamieszkania dziecka czyli miejsce, w którym miałaby być sprawowana opieka paliatywna,
- skan zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka/wypisu ze szpitala/ z informacjami o rozpoznanych chorobach,
- skan skierowania do hospicjum dla dzieci wydanego przez lekarza oddziału szpitalnego lub lekarza POZ ( jeśli zostało już wystawione),
- telefon kontaktowy do rodziców
"Gdy zburzeniu uległ dom naszego życia, trzeba przedrzeć się przez jego ruiny, by dotrzeć do fundamentu, na którym można zacząć budować od nowa."
(A. Grün)
Rodzicom, opiekunom, którzy doświadczyli straty dziecka proponujemy spotkania indywidualne z psychologiem lub grupowe – w ramach Grupy Wsparcia. Odbywają się one w siedzibie Hospicjum i są bezpłatne dla rodzin dzieci, które były pod opieką Hospicjum Alma Spei.
- Spotkanie z psychologiem jest możliwe w godzinach popołudniowych w siedzibie Hospicjum, po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. 730-909-731.
- Kontakt w sprawie Grupy Wsparcia pod adresem: psycholog@almaspei.pl lub pod nr tel. 730-909-731.
W atmosferze zrozumienia, akceptacji i bezpieczeństwa pomagamy w przejściu przez trudny etap w życiu, jakim jest żałoba po stracie dziecka przewlekle chorego. Żałoba, to szczególny czas, gdy człowiek ma szansę uporać się z własnym cierpieniem i nabrać nadziei, że można otrząsnąć się po stracie i żyć dalej.
Podczas spotkań grupowych, prowadzonych przez psychologa, osoby o podobnych doświadczeniach życiowych mają możliwość podzielenia się własnymi myślami, przeżyciami i sposobami radzenia sobie z bólem emocjonalnym po stracie dziecka. Jest to też okazja, aby dowiedzieć się m.in. jak przebiega proces żałoby oraz w jaki sposób wesprzeć najbliższych w przeżyciu tego trudnego czasu.
Hospicjum jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej (NZOZ „Alma Spei”) jest w części finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kontrakt z NFZ pokrywa ok. 60 proc. miesięcznych kosztów opieki nad dziećmi. Pozostałe wydatki związane z opieką medyczną, zakupem i amortyzacją sprzętu medycznego, materiałów medycznych i dojazdów do domów pacjentów pokrywamy ze środków pochodzących od darczyńców, z kwest i zbiórek publicznych.
Jeśli wiesz, że na świat ma przyjść dziecko z wadą letalną, skontaktuj się z nami:
tel. 666 722 753 w godz. 8.30 do 15.30 lub mail: hospicjum@almaspei.pl
Już w czasie ciąży zapewnimy rodzicom wsparcie psychologiczne oraz kontakt z lekarzem pediatrą, który obejmie dziecko opieką, gdy przyjdzie ono na świat.
Po urodzeniu dziecka otoczymy je profesjonalną, kompleksową opieką medyczną w ramach hospicjum domowego dla dzieci.
Zespół medyczny naszego Hospicjum
Lekarze

lek. med. Małgorzata Musiałowicz
Specjalista pediatrii i medycyny paliatywnej, kierownik NZOZ

lek. med. Ewa Górszczyk
Specjalista pediatrii

lek. med. Danuta Heród
Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

lek. med. Beata Kusak
Specjalista pediatrii i chorób płuc dzieci

lek. med. Wojciech Kruk
Specjalista pediatrii

lek. med. Lucyna Mędoń-Szerocka
Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, pediatra

lek. med. Małgorzata Maciejowska-Satała
Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

lek. med. Danuta Pietrys
Specjalista pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej

lek. med. Justyna Laskowska
Specjalista pediatrii

dr n. med. Piotr Weryński
Specjalista pediatrii i kardiologii dziecięcej
Pielęgniarki i pielęgniarze

mgr Aneta Motyczyńska
Przełożona pielęgniarek, pielęgniarka licencjonowana, specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej, socjolog

Agnieszka Trzaska
Pielęgniarka licencjonowana, specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej

Paulina Ligęska
Pielęgniarka licencjonowana, specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej

mgr Marek Salamon
Magister pielęgniarstwa

mgr Magdalena Lach
Magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej

Ewa Leja
Pielęgniarka licencjonowana, specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
Psychologowie

mgr Radosław Skubis

mgr Karolina Grabczyńska

mgr Katarzyna Woźniak
Fizjoterapeuci

mgr Maria Moroz
