Jesteśmy organizacją przyjazną wolontariuszom

Już 32 spośród naszych wolontariuszy zostało wyróżnionych w konkursie „Barwy Wolontariatu” organizowanym przez Centrum Wolontariatu

OPW 16-17-1_edytowany-1
img024

Oczami wolontariuszy

"To było w czerwcu. W hospicjum zorganizowano wycieczkę do ZOO dla podopiecznych i ich rodzin Każdy wolontariusz miał za zadanie zaopiekować się jednym z małych pacjentów. Ja pomagałem Mikołajowi. Pierwszy raz w życiu byłem tak blisko dziecka, które nie chodzi, nie jest w stanie samo obrócić głowy. Bałem się, że jeśli go dotknę, zrobię mu krzywdę. Powolutku pchałem jego wózek po asfaltowych alejkach ogrodu zoologicznego. I choć Mikołaj nie powiedział ani jednego słowa, widziałem, jak zmienia się jego twarz, gdy pokazywałem mu zwierzęta. Najdelikatniej jak umiałem, układałem chłopca tak, aby mógł się wszystkiemu przyjrzeć. To było niezwykłe, ale śmiały mu się oczy. Najbardziej wtedy, gdy pomogłem mu pogłaskać jaszczurkę. Nigdy tego nie zapomnę"

Piotr

"Wolontariat to radość z pomagania, radość bycia z innymi ludźmi, radość zawierania nowych przyjaźni, radość spędzanego razem czasu. Człowiek uczy się pozytywnego patrzenia na świat. Szukania zalet, zamiast ciągłego dopatrywania się wad. Traktowania z uśmiechem swoich niedociągnięć. Empatii i tolerancji”.

Magda

„Podjechaliśmy grupą motocyklistów pod dom Sebastiana. A co zrobił Sebastian. Zaniemówił, oniemiał, zastygł, tak to chyba najlepsze słowo.  Na  jego wychudzonej twarzy malowała się feeria emocji od zaskoczenia , radości, po niedowierzanie i  niepewność. Tylko oczy wyraźnie odznaczające się na umęczonej buzi błyszczały. Nieśmiało podszedł do nas, jakby chciał się upewnić czy nie pomyliliśmy adresu. Delikatnie, uścisnął dłoń każdemu z nas, nieśmiało rozejrzał się wokół,  w pierwszej chwili zacząłem się zastanawiać kto jest bardziej przestraszony, my czy on. Jak patrzę na to z perspektywy to chyba jednak my”

Paweł